Kasa fiskalna z terminalem platniczym

Kasę fiskalną musi korzystać każdy przedsiębiorca, który ma sprzedawać towary lub usługi na sprawa osób finansowych nie prowadzących kampanie gospodarczej. Nie traktuje przy tym znaczenia, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, lub też jest rozwiązany z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede każdym sprawdzić, czy musi obowiązkowo ewidencjonować na kwocie sprzedaż, której dokonuje. W wypadku sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem doskonalszym rozwiązaniem zapewne stanowić prowadzenie zapisów w ewidencji sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia z konieczności posiadania kasy fiskalnej zostały zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z celu prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Myślmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej ceny, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, zarówno dla klienta, kiedy również wydającego, będzie daleko skonfigurowana kasa, czyli taka, jaka zajmuje pełny katalog sprzedawanych towarów albo usług. Dla użytkownika dużą wartością tej rzeczy jest fakt, że weźmie on paragon, jaki będzie podawał jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą chodzenia na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona wierzy? Stanowi więc jedna i pewna procedura, która składa trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy kupić kasę finansową zaś nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kwota finansowa będzie potrafiła stanowić polecana do produkcji wyłącznie w stylu niefiskalnym. Bardzo istotne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu koniecznym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do pierwszych celów posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować bilet i dać go klientowi za każdym razem, jeżeli ten zrobi zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy jeszcze dbać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on stać zrealizowany po 24 miesiącach użytkowania kasy. Miejmy także o odpowiednim przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca umieszcza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (od zakończenia roku podatkowego). Istotną sprawą istnieje dodatkowo pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.